RFID Nedir?

Radio Frequency Identification (RFID) ya da “Radyo Frekanslı Tanımlama” şeklinde Türkçeleştirilirse; canlıları ya da nesneleri radyo dalgaları ile tanımlamak için kullanılan teknolojilere verilen genel isimdir. Birçok tanımlama biçimi vardır ama en yaygın olanı bir canlıyı ya da nesneyi tanımlayan bir antene bağlanmış mikroçip (ki buna RFID etiketi denir) içine kayıt edilebilecek diğer bilgiler de eklenerek tanımlama daha belirgin hale getirilebilir. Anten, çipin tanım bilgisini bir okuyucuya iletilebilmesini sağlar. Okuyucu RFID etiketinden aldığı radyo dalgalarını dijital bilgiye dönüştürerek bilgisayar sistemine geçmesini sağlar ve bu da işe yarar bir hale gelir.

Kredi kartlarımızda bulunan çipler “RFID Etiket” özelliği taşımaktadır. Temassız pos makineleri veya kart kopyalama cihazları ile çipteki bilgilere kolayca erişilebilir ve para çekme veya kart bilgileri kopyalama işlemleri yapılabilir.

Günlük yaşantımızda kalabalık yerlerde çok bulunduğumuz için bu tarz bir hırsızlık ile karşılaşmamız çok mümkün. RFID korumalı bir cüzdan bu tarz dertlerden bizi koruyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir