Hakiki Deri ve Suni Deri Arasındaki Farklar

Hakiki Deri ve Suni Deri Arasındaki Farklar

Günümüzde birçoğumuz hakiki deriden üretilmiş cüzdan, çanta, ayakkabı ve ceket gibi aksesuarları sıklıkla kullanırız. Bu deri ürünler hoşumuza gitse de bazen suni ile gerçek deri arasındaki farkı anlamayarak, kandırılabiliriz. Bu nedenle de sizlere bu yazımızda gerçek deri ve suni deri arasındaki farklardan bahsedeceğiz. Hakiki deri ve suni deriyi ayırt edebilmek, bilinçli bir tüketici olabilmemiz için şarttır. Çünkü sırf marka diye gerçek deri sanarak ürünlere gereğinden fazla ücret ödeyebiliriz. Bu da ileride sorun yaşamamıza neden olur. Çünkü suni ürünler çabuk bozulur ve yıpranır.

Peki bu iki hammadde arasındaki fark nedir?

  • Öncelikle fiyat konusuna dikkat etmek gerekmektedir. Bazı ürünler sırf pahalı olduğu için hakiki deri olarak kabul edilemez. Bu nedenle fiyat yönünden bir yanılmacaya kapılmamak gerekir.
  • Alınan deri ürünün kokusu çok önemlidir. Hakiki deri kendisine has bir kokuya sahiptir. Suni derinin hammaddesi plastik olduğu için plastik kokacaktır.
  • Suni deri ateşe tutulduğu zaman hammaddesinde bulunan plastikten ötürü hemen alev alır. Hakiki deri ise hemen tutuşmamaktadır.
  • Gerçek derinin üzerinde gözenekler vardır. Suni deride böyle bir şey yoktur.
  • Gerçek deride dikişler hatasız olmaz. Kesim yerleri de püskül püskül olmaz kusursuz olur.
  • Gerçek derinin yumuşak bir dokusu vardır.
  • Gerçek deri uzun yıllar bozulmadan kullanılabilir. Suni deri ise kısa bir süre sonra zarar görmeye yıpranmaya başlayacaktır.

Bu nedenle hakiki deri almak istiyorsanız mutlaka bu detaylara dikkat etmelisiniz. Özellikle de ürünleri koklayarak almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir